Az elemző szerint a botránypolitizálás az Együtt és Juhász Péter sorsára juttathatja a Jobbikot és Jakab Pétert.
„Jakab Péter viselkedése méltatlan egy országgyűlési képviselőhöz, hétről hétre egyre botrányosabb megnyilatkozásaival igyekszik felhívni magára a figyelmet” – mutat rá Deák Dániel a Magyar Nemzetnek készített elemzésében. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint ez a magatartás egyértelműen kontraproduktív és tovább rombolja a Jobbik szavazótáborát, amely már egyébként is a negyedére zsugorodott a 2018-as választáshoz képest.
Az elemzés megállapítja:lehet, hogy népszerű Jakab Péter pár ezres rajongótáborában a botránypolitizálás, a szélesebb társadalmi csoportokat azonban egyértelműen taszítja. Deák szerint ezt viszont Jakab nem látja át, mert csak a szűk rajongótáborának a visszajelzéseivel találkozik, így nem látja, hogy több millió választópolgár előtt teszi nevetségessé magát.
Az elemző szerint a Jobbik elnöke Jakab Péter vélhetően folytatja majd a botránypolitizálást, és ugyanezt a stílust fogja képviseli a továbbiakban is. Ez a politikai magatartás jellemezte 2018 előtt Juhász Pétert is, aki ezzel végleg tönkretette az Együtt nevű pártot, amely a választáson még egy százalékot sem ért el, majd eltűnt a politikai életből. Deák Dániel szerint ugyanez a sors várhat a Jakab Péter vezette Jobbikra is, hiszen a pártelnök ezzel a magatartással nem képes kormányképes alternatívát felmutatni, csupán egy komolytalan és balhéktól hangos párt képét.
Bár az ellenzéki pártoknak sem tetszenek Jakab botrányai, Deák úgy látja,
A közelmúltról szólva Deák Dániel emlékeztetett: Jakab Péter annak eredményeként tudott botránypolitikusként az élre törni a Jobbikban, hogy a pártot az elmúlt években otthagyták az első vonalbeli politikusok. Deák Dániel kifejtette: a legtöbb esetben, ha egy pártról már az az általános társadalmi vélekedés, hogy elvesztette a lendületét, és a választópolgárok széles rétege már elfordult tőle, a saját reputációjukat féltő politikusok távoznak vagy igyekeznek a háttérbe vonulni, illetve a nyilvánosság előtt a párttól független kommunikációt folytatni. Ebben a helyzetben kapnak főszerepet azok a botránypolitikusok, akik nem rendelkeznek politikai józansággal, nem tudnak stratégiákban és közösségépítésben gondolkodni. Ők ideális esetben a párt másod-, illetve harmadvonalát jelentik, és kizárólag a különböző polgárpukkasztó akciókban látják a megoldást.
A vezető elemző hozzáteszi: ezeknek a botránypolitikusoknak az előtérbe kerülése általában újabb távozókat eredményez, és egy idő után csupán a legszorosabb szövetségeseik maradnak meg a pártban, miután egy országgyűlési választáson azzal szembesülnek, hogy a szervezetüknek már aktivistahálózata és kormányképes alternatívát felmutatni képes tagjai sincsenek. „Ez volt a helyzet a Juhász Péter vezette Együtt-tel, és ugyanez a sors várhat a Jobbikra is” – jelentette ki Deák Dániel.
(MTI)